2.ONLINE MÜZAYEDE

2.ONLINE MÜZAYEDE


 

ANKARA ANTİKACILIK’TAN İKİNCİ ONLINE MÜZAYEDE

 

2008 yılından beri düzenlediği uluslararası nitelikteki salon müzayedelerine geçtiğimiz mart ayında online müzayedeyi de ekleyen Ankara Antikacılık ikinci online müzayedesini   5 Nisan-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

Yine bir fırsat müzayedesi niteliği taşıyan bu müzayedede, başlangıç fiyatları 50 TL ile 7.500 TL arasında değişen,  her kesime ve zevke hitap edebilecek farklı nitelikte eserler yer alıyor.

 

TÜRK RESİM SANATINDAN SEÇMELER…

339 eserin yer aldığı müzayede kataloğunda Türk resim sanatının önemli imzalarına ait çok sayıda tablo sanat severlerin beğenisine sunuluyor. Cemal Güvenç,   Zeki Faik İzer, Adnan Turani, Suna Özkalan, Gencay Kasapçı, Hakkı İnan, Vahap Demirbaş, Mustafa Ayaz, Fatih Urunç, Vahap Taşkınsoy, Hüseyin Sartaş, Selim Güventürk gibi Türk resim sanatının farklı dönem ve tarzlarına ait sanatçıların eserleri çok uygun başlangıç fiyatları ile satışa sunulacak. Gelincik çiçeklerini işlediği tablolarıyla meşhur ressam Hikmet Çetinkaya’nın 160 x 90 cm boyutlarındaki peyzaj çalışması ise 3.500 TL başlangıç fiyatı ile satışa çıkacak. Müzayedede ayrıca güncel sanatın temsilcilerinden Serkan Küçüközcü, Ümit Yiğit, Talat Ayhan ve Mira Koldaş’a ait tablolar da yer alıyor.

Burhan Doğançay, Nedim Günsür, Devrim Erbil, Mustafa Aslıer imzalı özgün baskılar da bu müzayedede yeni sahipleri ile buluşacak…

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ YARARINA SATIŞA SUNULAN HALI YASTIK VE TABLO KOLEKSİYONU…

Müzayedede Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına satışa sunulan geniş bir koleksiyon da mevcut. Mehmet Ali Doğan, Saadet Gözde, Funda İyce Tuncel, Gülseren Sönmez, Bünyamin Balamir, Sezai Kara, Ayşe Arkün, İsmail Gümüş, Serap Etike, Güler Dinçer, Aşan Cora, Orhan Gürel, Yusuf Demirtaş ve  Monad Balkan tarafından derneğe bağışlanan 14 tablo çocukların eğitimine, geleceğine katkıda bulunmak amacıyla bu müzayedede gün yüzüne çıkıyor. Tabloların başlangıç fiyatları 200 ile 1.500 TL arasında değişiyor.

Online müzayedede son 219 lot da, yine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına satışa sunulan ‘Halı Yastık Koleksiyonu’ için ayrıldı. Kültürümüzün önemli simgelerinden biri olan halı sanatının küçük boyutlu yansımaları olan bu halı yastıklar, emekli Danıştay üyesi Necati Aras tarafından 30 yıla yakın süre içinde büyük bir emekle bir araya getirilmiş, farklı yörelere ait yüzlerce parçadan oluşuyor.  Aras, yıllara yayılan bir emeğin ve birikimin ürünü olan bu kapsamlı koleksiyonunu, Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir mum da kendisi yakmak amacıyla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamış. Halı yastıkların başlangıç fiyatları da 100-150 TL civarında olacak.

 

 

ANTİKALAR

Müzayedede Avrupa yapımı, şeffaf cam üzeri 900 ayar gümüş sıvama lokumluk, şamdan, vazo gibi objelerden oluşan gruplar, bronz/gümüş kaplama servisler, Moser yapımcı damgalı kadeh takımı, İngiliz, Queen Victoria dönemi inci kolye, Christofle yapımı makas ve Tiffany damgalı gümüş mektup açacağı gibi antika objeler satışa sunulacak eserler arasında.

 

NADİR BİR GRAVÜR VE EFEMERA KOLEKSİYONU…

Ankara’nın eski bir sahafı koleksiyonundan gelen kartpostal, gravür, fotoğraf albümleri ve minyatürler de müzayedenin ilgi çekici parçalarından. Aralarında Thomas Allom (1804-1872) ve William Bartlett (1809-1854) gibi gravür sanatının önemli imzalarına ait İstanbul gravürleri de bulunan, her biri dönemini yansıtması açısından bir belge niteliğinde olan gravürler gruplar halinde satışa sunuluyor.  İstanbul, Kudüs, Giresun, Kars, Konya gibi farklı illerdeki tarihi ve dini mekanları gösteren siyah-beyaz eski kartpostallar da yine gruplar halinde satışa sunulacak. Müzayedenin bir diğer ilgi çekici parçası ise Cemal Nadir Güler’e ait karikatür albümü. Cemal Nadir Güler'in (1902-1947) yayınladığı ilk karikatür albümü olan 1932 basımı 'Amca Beye Göre…' adlı bu albüm, Türkiye'nin de ilk karikatür albümlerindendir. İlk sayfası sanatçı tarafından ithaflı, imzalı ve 14-3-932 tarihli olan bu albümün başlangıç fiyatı  400 TL…

Müzayede kataloğunda yer alan tüm eserler, müzayede süresi boyunca Antikacılık / ANKASANAT galerisinin Birlik Mahallesi’ndeki  müzayede/sergi salonunda görülebilir. (Pazar günleri hariç)

 

ANKARA ANTİKACILIKANKASANAT

Birlik mah. Doğukent bulv.  450.cd. 3/A

06610 Çankaya ANKARA

Tel.    + 90 3124423891-92

Faks   + 90 312 442 38 93