1. ONLINE MÜZAYEDE

1. ONLINE MÜZAYEDE


ANKARA ANTİKACILIK’TAN BİR İLK DAHA…

Ankara Antikacılık 2008 yılından beri düzenlediği uluslararası nitelikteki salon müzayedelerine 9 Mart’tan itibaren online müzayedeyi de ekliyor. 9 Mart 2018 Cuma günü, saat 12.00’de başlayacak olan 1.Online Müzayede, 20 Mart 2018 Salı günü saat 16.00’ya kadar devam edecek. Müzayedeye katılım, katalog web sitesinde yayına girdikten sonra, siteye üye olunarak internet ortamında pey verilerek gerçekleşecek. Müzayede bitiminde ödemeler de yine web sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılacak.

 

FIRSAT MÜZAYEDESİ…

Bu online müzayedenin bir diğer özelliği de fırsat müzayedesi niteliğinde olması. Eserlerin başlangıç fiyatlarının 100 TL ile 15.000 TL arasında değiştiği müzayedede geniş bir yelpazeye hitap etmek hedefleniyor.

 

TÜRK RESİM SANATI…

Yaklaşık 270 eserin yer aldığı müzayede kataloğunda, her kesime ve zevke hitap edebilecek eserler bir arada satışa sunuluyor. Necdet Kalay, Halil Dikmen, Ali Demir, Hüseyin Yüce, Nihat Tandoğan, Salih Acar, Nevzat Akoral, Zeki Faik İzer, Nejad Melih Devrim, Burhan Uygur, İsmail Altınok, Lütfü Günay, Kayıhan Keskinok, Adnan Turani, Söbütay Özer, Tuncay Betil gibi Türk resim sanatının farklı dönem ve tarzlarına ait önemli isimlerinin eserleri çok uygun başlangıç fiyatları ile satışa sunulacak. Müzayedede ayrıca, son yıllarda sanat piyasasında büyük ilgi görmeye başlayan çağdaş Türk resim sanatına ait özel bir seçki de yer alıyor. Filiz Azak, Hakan Kamışoğlu, Ertuğrul Ateş, Alp Tamer Ulukılıç, Ekrem Kahraman, Bedri Baykam, Mustafa Ayaz, Işıl Özışık, Faruk Cimok bu seçkide yer alan isimler arasında. Avni Arbaş, Komet, Ergin İnan, Devrim Erbil, Burhan Doğançay, Mürşide İçmeli, Hayati Misman ve Hasan Pekmezci imzalı gravürler, Sıtkı Olçar’a ait seramik eserler ve ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un tasarımı gümüş bir kolye de müzayedenin öne çıkan eserleri içerisinde yer alıyor.

 

ANTİKALAR VE KOLEKSİYON OBJELERİ

Müzayedede antikalar da önemli yere sahip. Fransız, İngiliz, Alman, Rus porselen objeler, ENS (Karl Ens/Alman) yapımcı firma damgalı porselen kuş bibloları grubu, Bohem kristal kadehler, opalinler, Osmanlı-Beykoz bir parfüm şişesi, gümüş objeler, Christofle ve WMF damgalı şekerlikler, hat levha ve icazetnameler bu müzayedede yeni sahipleri ile buluşacak.  Son yıllarda dünya sanat ve antika piyasasında büyük ilgi gören Uzakdoğu kültürüne ait kapsamlı bir porselen koleksiyonu online müzayedenin antika ayağını oluşturan en önemli gruplardan biri. Çin, Tayland, Kore, Vietnam ve Japon üretimi mavi-beyaz, monokrom, seladon ve çok renkli mineli porselenlerden oluşan bu seçki emekli bir büyük elçinin koleksiyonundan geliyor ve Uzakdoğu porselenlerinin 14.-19.yüzyıl arasındaki geniş bir zaman dilimine yayılan kase, tabak, vazo, ibrik, zemzemlik gibi farklı birçok formunu içeriyor.  

Koleksiyon objeleri de müzayedede geniş yer tutuyor. 1940’lı-1950’li yıllara ait Philips ve Hallicrafters marka radyolar, WMF ve OTTO Kind Gmbh & Co. yapımı kahve makineleri, vintage çervirmeli telefon ve daktilo çeşitleri, mikroskop, hesap makinesi, metal uçak maketleri gibi çok sayıda parça koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak. Koleksiyon objeleri arasında yer alan en önemli gruplardan biri de oyuncaklar. Büyük bir bölümü Alman yapımı olan oyuncaklar arasında, cambaz, fil, maymun gibi mekanik oyuncaklar (çalışır durumda), oyuncak arabalar, porselen bebekler, itfaiye araçları seti, lego tren seti, mızıka gibi parçalar mevcut.

 

NADİR BİR KİTAP VE EFEMERA KOLEKSİYONU…

Müzayedede kitap meraklıları için özel bir kitap koleksiyonu yer alıyor. Ankara’nın en köklü sahaflarından birinin koleksiyonundan gelen kitaplar arasında KAMUS-I TÜRKİ (Şemseddin Sami), NESTEREN-MUKAFFA BİR FACİA (Abdülhak Hamid Tarhan), TÜRK MATBAACILIĞI (Selim Nüzhet), MENAKIB-I HÜNERVERAN (Gelibolulu Mustafa Ali), HAT VE HATTATAN (Habib Efendi) ve TUHFE-İ HATTATİN (Müstakimzade Süleyman Sadeddin) gibi çok önemli Osmanlıca kitaplar mevcut. Ayrıca Muhit Resimli Aile Dergisi’nin 1928-1933 yılları arasında basılan tüm sayıları (Osmanlıca-5 cilt halinde) ve Resimli Gazete’nin 1895 yılı sayıları (Osmanlıca-3 cilt) da satışa sunulacak eserler arasında. Müzayedede yine aynı koleksiyondan gelen, İMADÜL İSLAM ve KURAN-I KERİM TEFSİRİ gibi iki el yazması eser de var.  1920’li yıllara ait eski Türkçe haritalar ve şehir planları ile İsmet İnönü'nün 2/11/1938 tarihinde Sümer Bank Fabrikası'nı ziyareti sırasında çekilmiş 8 adet siyah-beyaz fotoğrafı da yine bu koleksiyondan geliyor.

Müzayede kataloğunda yer alan tüm eserler, müzayede süresi boyunca Antikacılık / ANKASANAT galerisinin Birlik Mahallesi’ndeki  müzayede/sergi salonunda görülebilir. (Pazar günleri hariç)