HALUK AKAKÇE (1970-2023)

 

HALUK AKAKÇE (d.1970)
Tuval üzeri yağlıboya, 2018 tarihli, imzalı.
200 x 200 cm

 

Bilkent Üniversitesi’ndeki İç Mimarlık eğitiminden sonra, Londra’da Royal Collage of Art ve Amerika’da The School of the Art Institute of Chicago’da MFA derecelerini birincilikle tamamladı. Video enstelasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine çalışmalar yapan sanatçı, ilk kişisel sergisini 1997 yılında Chicago’da açtı.

Çağdaş Türk resminin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Haluk Akakçe’nin eserleri bugüne kadar dünyaca ünlü pek çok sanat merkezinde ve müzede sergilenmiştir. Sanatçının eserlerinin sergilendiği mekanlar arasında Whitney Museum of American Art, PS-1 Contemporary Art Center, Tate Britain, Chelsea Art Museum, Thyssen- Bornemisza Art Contemporary, Kunsthaus Graz, The Aldrich Museum of Contemporary Art, Cenevre Güncel Sanat Merkezi, Deitch Projects ve Walker Art Center ve İstanbul Modern Sanat Müzesi sayılabilir. Uluslar arası pek çok bienal ve festivale de katılan Akakçe’nin yapıtları 2002 yılında "Metropolitan Iconographies" 25. Sao Paulo Bienali, 2001’de "Painting at the Edge of the World" Walker Art Center (Minneapolis) ve Paolo Colombo küratörlüğündeki 6.Uluslararası İstanbul Bienali’nde yer almıştır. Sanatçı, Londra, New York, Las Vegas, Zürich, İstanbul, Barcelona, Milano, Berlin, Paris ve Atina gibi pek çok kentte sergiler düzenlemiştir.

Sanatçının ‘Sky is the Limit’ adlı projesi Las Vegas valisinin davetiyle, 2006 yılında Fremont Caddesi’ndeki dünyanın en büyük LED ekranı olan Viva Vision’da gerçekleştirilmiştir.  Las Vegas'ta şehir merkezinde, dört blok boyunca devam eden, dev ekranlardan oluşmuş bir kubbe olarak nitelenebilecek bu işin ardından Akakçe, Louis Vuitton markası tarafından geçmişte pek çok değerli sanatçının davet edildiği Maison Louis VuittonChamps- Elysées’de video enstelasyonu sergilemiştir.

Eserleri 2019 yılının Mart ayında, Sotheby’s müzayede evinde satışa sunularak rekor fiyatlara satılan Akakçe, yabancı sanat otoriteleri tarafından ‘Türk Salvador Dali’ olarak adlandırılmıştır.

Sanatçı, çalışmalarını New York ve İstanbul’daki atölyelerinde sürdürmektedir.