FARUK CİMOK (1956)

FARUK CİMOK (1956)
Ortaköy, tuval üzeri yağlıboya, imzalı.
80x100 cm

Faruk CİMOK (d.1956)

1979 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü, Devrim Erbil atölyesinden mezun olan sanatçı, ilk resimlerinde doğduğu toprakları, Çukurova’yı ve pamuk işçilerini resmetti. Mezun olduğu yıl, pamuk işçileri, kalabalık işçi grupları ve karikatür benzeri figürlerin yer aldığı eserlerinden oluşan ilk sergisini açtı ve aynı yıl Türk Kültür Vakfı’nın başarı ödülünü kazandı.

Sanatçı, İstanbul’a yerleştikten sonra ‘İstanbul Serisi’ adı verilen yeni bir seri üretmeye başlamıştır. Nişantaşı, Beyoğlu, Taksim Anıtı, Çiçek Pasajı, Ortaköy gibi İstanbul’un simgesi olmuş önemli mekanlar ve semtler ressam ile özdeşleşen konulardır. Cimok’un İstanbul resimlerinde, tarihi mekanlar insanlarla birlikte ele alınırken, şapkalı kadınlar ve güvercinler genelde temel öğelerdir. Eski İstanbul hanımefendilerinin hikayelerini dinlemeyi sevdiğini söyleyen ressam, resimlerinde kadınları o dönemlerdeki gibi şık, tertemiz giyimli, modern ve şapkalı bir biçimde resmetmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi Resim Teknolojisi ve Restorasyonu Öğretim Görevlisi olan Faruk Cimok, resim restorasyonu konusunda bir uzman olarak da tanınmaktadır. 1979 yılında Kartal Belediyesi Kültür Sanat Şenliği ödülünü, Türk Kültür Vakfı jüri özel ödülünü ve DYO ödülünü kazanan sanatçı, resim çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.