KARMA-III

KARMA-III


ANKASANAT, her yıl düzenlediği karma sergilerinin üçüncüsünü sanatseverler ile buluşturuyor..


KARMA-III adlı sergide, klasik, modern ve çağdaş Türk resim sanatının önde gelen isimlerinin 38 adet seçme eserleri yer alıyor. Hasan Vecih Bereketoğlu’nun ‘Kurbağalıdere’ ve ‘Ankara-Çankaya sırtları’ konulu tabloları; Şeref Akdik’in Paris döneminden ‘Pont-Pontoise’ adlı eseri ve Cevat Erkul’un ‘Salacak’ temalı peyzajı serginin klasik Türk resmi bölümünü oluşturuyor. Modern Türk resminin önemli isimlerinden Ali Avni Çelebi’nin ‘Saksıda deve tabanı’ ve ‘Kayıklar’ adlı çalışmaları ile Cihat Burak’ın adıyla özdeşleşen kedili kompozisyonlarından oluşan dört adet eserin de yer aldığı sergide, Avni Arbaş, Eren Eyüboğlu, Nejat Melih Devrim, Nedim Günsür ve Ercüment Kalmık’a ait modern yapıtlar da mevcut. Nuri İyem’in, Tomris Uyar-Turgut Uyar eski koleksiyonundan gelen kadın portresi ise serginin bir diğer kayda değer eseri.


Hasan Vecih Bereketoğlu, Kurbağalıdere

Sergide ayrıca Münif Fehim Özerman’ın ‘Efeler’, Necdet Kalay’ın ‘Halı Dokuyanlar’ ve fantastik soyutlamanın öncülerinden Nuri Abaç’ın ‘Plaj’ ve ‘Köfteci Ali’ konulu büyük boyutlu çalışmaları ile Yalçın Gökçebağ’a ait üç yapıt da yer alıyor.Necdet Kalay, Halı dokuyanlar                     Nuri Abaç, Köfteci Ali


KARMA-III’te, çağdaş ve güncel Türk resmi, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Ömer Uluç, Zekai Ormancı, Komet, Bubi, Mehmet Güleryüz, Mustafa Ata’ya ait yapıtlarla temsil ediliyor.

Sergi, 2 Şubat-8 Mart 2016 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç,  10.00-18.30 saatleri arasında gezilebilir.