ANKARA ANTİKACILIK KIŞ SEZONUNA DOPDOLU BİR MÜZAYE İLE BAŞLADI…

TÜRK RESMİNİN FARKLI DÖNEMLERİNDEN ESERLERE YOĞUN İLGİ…

Müzayedede geniş bir yelpazeden oluşan tablo koleksiyonu sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Klasik Türk resminin öncü isimlerinden İbrahim Safi’ye ait ‘Cümbüşçü’ konulu tablo 32.000 TL’ye satıldı. Son yıllardaki müzayedelerinde, modern Türk resminde önemli satışlar gerçekleştiren ve bu alanda akla ilk gelen firma olma özelliğine erişen Ankara Antikacılık, yine seçme bir modern Türk resmi koleksiyonunu da sanat severlerin beğenisine sundu. Müzayedenin modern Türk resmi ayağını oluşturan önemli eserler arasında yer alan ve kataloğun kapak resmi olan Cihat Burak’a ait ‘Kedili kompozisyon’ 41.000 TL’ye alıcı buldu. Son yıllardaki müzayedelerde, genellikle son dönem eserleri ile ön plana çıkan Erol Akyavaş’ın 1970’li yıllarda gerçekleştirdiği erotizm temalı iki adet tablosu ise 14.000 TL ve 30.000 TL’ye satıldı. Yine modern Türk resminin önemli imzalarından Nejad Melih Devrim’in soyut peyzajı 18.000 TL’ye, Fikret Mualla’nın isimsiz adlı yağlıboya tablosu 23.000 TL’ye alıcı buldu. 


İbrahim Safi, Cümbüşçü


Salondaki katılımın dışında, telefon ile şehir dışından katılımın da yoğun olduğu müzayedede bazı tablolar katılımcılar arasında büyük çekişmeye neden oldu. Nuri İyem’in 15.000 TL ile satışa sunulan 30 x 21 cm boyutlarındaki portre çalışması 24.000 TL’ye;  Nuri Abaç’ın 14.000 TL ile başlayan Karadeniz Kadınları konulu eseri ise 24.000 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz temmuz ayında erken yaşta aramızdan ayrılan Mehmet Başbuğ’un 135 x 200 cm boyutlarındaki ‘Yörükler’ konulu tablosu koleksiyonerler arasındaki çekişme sonucu 18.000 TL’lik başlangıç fiyatını ikiye katlayarak 38.000 TL’ye satıldı.


‘ATATÜRK’ÜN ECZANESİ’ OLARAK DA BİLİNEN İSTANBUL ECZANESİ

1919 yılında, eczacı Hüseyin Hüsnü Bey tarafından kurulan ve 2017 yılına kadar kesintisiz hizmet veren tarihi İstanbul Eczanesi’ne ait antikalar ve koleksiyon objeleri için bu müzayedede özel bir bölüm ayrıldı… Pek çok eczacı ve özel kuruluş haricinde Türk Eczacılar Birliği’nin de katıldığı satışta eserlerin büyük bir bölümü kurum bünyesinde açılacak olan eczacılık tarihi müzesine verilmek üzere Eczacılar Birliği tarafından alındı.  Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, dönemin pek çok önemli isminin müşterisi olduğu İstanbul Eczanesi’ne ait eserler arasında öne çıkan ve Atatürk’ün ilaç listelerini de içeren kayıt defteri 2.000 TL başlangıç fiyatı ile satışa çıktı ve 6.500 TL’ye ulaştı. Eczanenin satışa çıkacak koleksiyonu arasında yer alan 18 adet Fransız porseleni ilaç kavanozu 12.000 TL’ye, ilaç yapımında kullanılan cam şişe koleksiyonları 4.000 TL ve 5.000 TL’ye, Chausson marka (Fransız) otoklav 3.000 TL’ye, Alman yapımı hassas terazi ise 3.500 TL’ye satıldı.


MİTHAT FENMEN AİLE KOLEKSİYONUNDAN ESERLER

Türkiye’de çok sesli müziğin gelişimine önemli katkıları bulunan ve İdil Biret, Fazıl Say, Gülsin Önay gibi isimlerin hocası olan  besteci/piyanist Mithat Fenmen’in aile koleksiyonundan gelen eserler bu müzayede ile ilk kez gün yüzüne çıktı. Sanatçının dedesi olan, ünlü Osmanlı devlet adamı Mithat Paşa’ya (1822-1884) ait orijinal fotoğraf, kendisinin piyano formunda tasarlanmış ahşap hokkası, Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafı  ve 7 adet muhtelif anı fotoğrafı gibi kişisel eşyalarının tamamı satıldı.

CAM ALTI ESERLERDE REKOR FİYATLAR

Müzayedede satışa sunulan iki adet cam altı levha da katılımcılardan büyük ilgi görerek kendi kategorisinde rekor fiyatlara ulaştı. Boyutları ve işçiliği açısından cam altı levhaların nadir bulunur nitelikte örneklerinden olan Hilye-i Şerife 2.500 TL başlangıç fiyatının katlayarak 8.000 TL’ye satıldı. Merkezde yer alan Kabe ve çevresinin tasviri stilize eski Türkçe yazılar ve Mihrap Ayeti ile çerçevelendiği bu eserde, klasik Hilye-i Şerife’lerde görüldüğü üzere Hz.Muhammed’in görünüşü ve özellikleri anlatılmamış,  kendisinin şahsi eşyaları olan ibrik, tespih, nalın, tarak, kıyafet gibi unsurlar resmedilmiştir. Amentü gemisi ve yazısı yer alan 1928 tarihli cam altı levha ise 1.500 TL ile satışa sunuldu ve 2.500 TL’ye alıcı buldu.
Yeni sezona başarılı bir müzayede ile başlangıç yapan Ankara Antikacılık bir sonraki müzayedesini 14 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirecek.