ANKARA ANTİKACILIK YAZ SEZONUNA BAŞARILI BİR MÜZAYEDE İLE MERHABA DEDİ

Ankara Antikacılık yaz sezonunabaşarılı bir müzayede ile merhaba dedi. Çok sayıda parça arasından titizlikle seçilen 348 eserin satışasunulduğu müzayedeye salondaki katılım dışında, şehir ve yurtdışından telefonlakatılım da yoğundu.

Son yıllardaki müzayedelerinde, modernTürk resminde önemli satışlar ile adından söz ettiren Ankara Antikacılık, bumüzayedede yine seçme bir modern Türk resmi koleksiyonunu sanat severlerlebuluşturdu.  Müzayedenin en önemlieserlerinden olarak kabul edilen Orhan Peker’in ‘At başı’ , Cihat Burak’ın‘Meyhane’ adlı eseri, yaşayan en önemli sanatçılarımızdan Turan Erol’un Bodrumpeyzajı, Ömer Uluç’un soyut figüratif adlı çalışması yeni sahipleri ilebuluştu.  Ayrıca 2015 yılındakaybettiğimiz Fikret Otyam’ın 12.000 TL ile arttırıma sunulan ‘Doğuda hasta’adlı eseri 19.000 TL , Burhan Uygur’un ‘Anne ve çocuk’ adlı tablosu 22.000TL’ye, Nuri İyem’in Köylü kızı portresi 31.000 TL’ye, Nuri Abaç’ın 33.000 TLise satışa çıkan Arazöz konulu eseri 39.000 TL’ye satıldı.

Fikret Mualla’nın tablolarına da ilgibüyüktü. Sanatçının ‘Barda Oturanlar’ konulu 1957 tarihli eseri 35.000 TL’ye;daha ufak boyutlu ‘Barda oturanlar’ 12.500 TL, ‘Filamingolar’ ise 8.500 TL’ye alıcı buldu.

                                               

 KİTAPLAR

Müzayedeye kitap koleksiyonerlerininde ilgisi yoğundu. George Wharton Edwards (1859-1950) tarafından yazılan veCumhuriyet sonrası İstanbul ve Ankara’nın gravürlerle desteklenerek anlatıldığı‘Istamboul’ adlı kitap koleksiyonerler arasında büyük çekişmeye neden oldu ve900 TL’lik başlangıç fiyatını katlayarak 3.000 TL’ye ulaştı.  Ayrıca 18.-19.yüzyıllarda yazılmış, döneminİstanbul ve Batı Anadolu kıyılarını William H.Bartlett ve ThomasAllom’un gravürleriyle anlatan koleksiyonluk kitaplar ve seyahatnameler de yüksekfiyatlara ulaştı.