ANKARA ANTİKACILIK'TAN REKOR FİKRET MUALLA SATIŞI

Ankara Antikacılık, XVIII. Antika ve Sanat Eserleri müzayedesini Birlik Mahallesi’ndeki galerisinde yer alan ANKASANAT müzayede/sergi salonunda gerçekleştirdi. Salondaki katılımın dışında, telefon ile şehir dışından katılımın da yoğun olduğu müzayedede 323 eser satışa sunuldu.

Yılın en heyecanlı satışı olacağı ön görülen, Fikret Mualla’ya ait olan ‘Gezinti’ isimli tablo ön görüleri haklı çıkararak müzayedeye damgasını vurdu. Ressamın 1950’li yıllardan ölümüne kadar koruyucusu ve resimlerinin en önemli alıcısı olan Madame Anglés’in koleksiyonundan çıkan ve 38.000 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulan eser için salondaki katılımın yanı sıra şehir dışından da pek çok koleksiyoner telefonla katıldı. Koleksiyonerler arasındaki yoğun çekişme sonucu 151,512 TL’ye satıldı. Tablonun satışı salonda uzun süre alkışlandı. Eser telefonla katılan bir koleksiyonere satıldı.
Son yıllardaki müzayedelerinde, modern Türk resminde önemli satışlar gerçekleştiren ve bu alanda akla ilk gelen firma olma özelliğine erişen Ankara Antikacılık, yine seçme bir modern Türk resmi koleksiyonunu sanat severlerin beğenisine sundu. Müzayedenin modern Türk resmi ayağını oluşturan önemli eserler arasında yer alan İhsan Cemal Karaburçak’a ait bir peyzaj 37.000 TL,  Adnan Varınca’nın Çiçekli kompozisyonu 22.000 TL, Şadan Bezeyiş’in ‘Kadın-Kuş’ konulu tablosu 27.000 TL’ye satıldı. Yine müzayedenin öne çıkan eserlerinden olan, İbrahim Balaban’ın figürlü kompozisyonu 48.000 TL, Turan Erol’un kataloge bir natürmort çalışması 17.500 TL, Ercürment Kalmık’ın martılı kompozisyonu 32.000TL’ye, Nuri Abaç’ın ‘Orta oyunu’ adlı eseri 46.000 TL’ye alıcı buldu.


 


BÜYÜK ŞAİR NAZIM HİKMET’TEN KENDİ EL YAZISI İLE ÜÇ GÜZEL ŞİİR…

VE ATATÜRK’ÜN BÜYÜK ESERİ NUTUK’UN İLK BASKISI…

Müzayedenin en can alıcı eserlerinin başında, Türk edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden biri olan ve özellikle şiir alanındaki yetkinliği tüm dünya tarafından kabul edilen Nazım Hikmet’in kendi el yazısı ile ‘Köylü’, ‘Yanmamış Cigara’, ‘Bayramoğlu’  isimli şiirlerinii yazdığı müsveddeler yer alıyordu. Şairin bu müsveddeleri 3.000 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunuldu ve 5.500 TL bedele ulaştı…
Nutuk’un, Atatürk tarafından konuşmanın yapıldığı yıl olan 1927’de, eski Türkçe harflerle yapılan ilk baskısı da müzayedede satışa sunulan eserler arasındaydı. Nutuk’un milletvekilleri ve dönemin önemli kişileri için sadece 500 adet tek cilt halinde yapılan lüks baskılarından olan bu eser 627 sayfa ve içinde ek olarak 8 tabaka halinde 10 ayrı harita eki yer alıyor. 1.750 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunulan Nutuk 5.500 TL’ye satıldı.
Müzayedede farklı zevklere hitap edecek geniş bir yelpazede sunulan antika koleksiyonu da mevcuttu. Osmanlı, siyah atlas kumaş üzerine gümüş ve altın tel ile dival tekniğinde İhlas Suresi işlenmiş bir Kabe örtüsü fragmanı müzayedenin öne çıkan antikalarındandı ve 13.000 TL’ye alıcı buldu.

Osmanlı ve Avrupa yapımı kıymetli mücevherler; Osmanlı tombak işçiliğinin nadir bulunur örneklerinden buhurdan, sakızlık ve kapaklı sahan; hat levhalar; ‘porselenlerin kraliçesi’ olarak anılan Herend porselen kahve takımları ve çeşitli objeler; Uzakdoğu porselenleri; opalinler ve işlemeler müzayedenin antika bölümünü oluşturan diğer önemli parçalardı…